Spódnice

Spódnica to element garderoby, który w ciągu stuleci przeszedł wiele radykalnych zmian. Początkowo spódnice były domeną mężczyzn. Kobiety, pragnące zakryć piersi, mogły zaś nosić wyłącznie suknie lub opasywać się w pasie miękkimi pledami. Dopiero na początku średniowiecza, gdy w Europie doszło do zderzenia dwóch silnych trendów – mody na celtyckie spódnice z hitem w postaci nordycko-germańskich spodni, większość mężczyzn postawiła na te drugie, a kobiety zaadaptowały ich dawny strój, szyjąc spódnice damskie.

Pierwsze kobiece modele przypominały nieco dzisiejsze długie spódnice.  W XVI wieku jako modne spódnice postrzegano te ze stelażami i wypełniaczami, uwydatniającymi sylwetkę klepsydry i podkreślającymi kobiece biodra. W XIX wieku, dzięki wynalezieniu krynoliny, stworzono spódnice-dzwony, które – mimo obszernej formy – umożliwiały kobietom swobodne poruszanie. W wieku XX spódnice zaczęły zaś tracić na długości. Długa spódnica była odtąd wypierana przez spódnice w kształcie litery A, przylegające do ciała spódniczki do kolan i wreszcie spódniczki mini. Popularność zdobyły także spódnice eleganckie, takie jak spódnica z koła, spódnica ołówkowa czy koktajlowa plisowana spódnica.

Dziś nie zapominamy rzecz jasna o maxi spódnicach, wybierając szczególnie te z metalicznych, plisowanych materiałów (w odcieniu srebra i złota) lub prześwitujących tkanin i łącząc je z trampkami. Na topie są jednak przede wszystkim hippisowskie spódnice boho (noszone głównie przez wysokie fashionistki) i rozpropagowane przez It Girls (oraz Carrie Bradshaw – bohaterkę serialu Seks w wielkim mieście) tiulowe spódnice w stylu baletnicy, które każdej kobiecie dodadzą zwiewności i dziewczęcego uroku, a w kontrastowym zestawieniu ze streetową bomberką i Conversami, pomogą zbudować zadziorny look.

Na koniec warto dodać, że w tym sezonie wieszaki butików i popularnych sieciówek zdominowały również spódnice trapezowe (m.in. z bawełny, koronki, siateczki, nylonu lub poliestru). W zależności od okazji i upodobań możemy wybierać spośród modeli w kolorze pudrowego różu, kobaltu, granatu, żółci, czerni, srebra lub starego złota. Strzałem w dziesiątkę będą także ultramodne nadruki – np. w ananasy, palmy, kwiaty, marynarskie paseczki, cienkie błękitne prążki czy etniczne motywy.

Niestety nie udało się znaleźć żadnych przedmiotow spełniających podane kryteria