trencze i prochowce

Zaprojektowane w 1956 roku przez Thomasa Burberry’ego trencze damskie do dziś są stałym elementem miejskiego krajobrazu. Noszone przez filmowych detektywów i tajnych agentów, gwiazdy wielkiego ekranu, takie jak Bridget Bardot, oraz top modelki, są jak obietnica słodkiej tajemnicy, którą ma się ochotę rozgryźć.

Oryginalne trencze są szyte z gabardyny – wytrzymałej tkaniny, skutecznie chroniącej przed zimnem i wilgocią, dlatego świetnie sprawdzają się podczas zmiennej pogody jako przejściowe płaszcze wiosenne i wczesnojesienne. Ich niezawodnymi znakami rozpoznawczymi są: dwurzędowe guziki, podnoszony kołnierz, pagony na ramionach i nadgarstkach, duże kieszenie oraz pasek. Co ciekawe, mimo iż są to płaszcze w stylu militarnym, zachowują bardzo kobiecy charakter, dzięki czemu świetnie zgrywają się ze szpilkami, ciemnymi okularami i dużą torebką.

Kupując wiosenny trencz warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim powinien on być wykonany ze stuprocentowej bawełnianej gabardyny, ewentualnie z bawełnianej popeliny lub bawełnianej satyny. Ponadto płaszcze damskie tego typu muszą mieć wąsko rozstawione guziki (optycznie wyszczupli to sylwetkę), wykonane z twardej masy, koniecznie z czterema dziurkami, by lepiej trzymały się materiału. Dobrze też zwrócić uwagę na to, czy klamra paska jest wykonana z tej samej masy co guziki (inaczej nie będzie się elegancko prezentować) i czy kołnierzyk jest wyposażony w haftkę, na którą można go zapiąć w razie silnego wiatru.

W okresie letnim, kiedy temperatury stają się zbyt wysokie, by czuć się komfortowo w trenczach, warto wymienić je na prochowce damskie, czyli płaszcze utrzymane w podobnym stylu, lecz zakładające szerszą możliwość interpretacji tradycyjnego kroju i wykonane z cienkiej elanobawełny.

Damskie trencze i prochowce są dziś dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Na ulicach wielkich miast możemy zobaczyć płaszcze w odcieniu czerwieni, khaki, brązu, turkusu, pudrowego różu, żółci, a także w czarno-białą pepitkę. Zdecydowanie najlepiej prezentują się jednak ponadczasowe modele w kolorze beżu, czerni i głębokiego granatu, które można łączyć z zestawami ubrań w różnym stylu i nosić zarówno zapięte i zamotane na fantazyjną kokardę, jak i rozpięte, lekko łopoczące na wietrze.

Niestety nie udało się znaleźć żadnych przedmiotow spełniających podane kryteria