Ramoneski

Kiedy w 1928 roku Irving Schott zaczął projektować krótkie kurtki skórzane dla motocyklistów, nie miał pojęcia, że zrobią one taką karierę w świecie mody. W l954 roku Marlon Brando spopularyzował jeden z pierwszych modeli ramoneski (Perfecto 618) w filmie Dziki, a już w latach 60. i 70. czarna kurtka skórzana stała się najbardziej charakterystycznym atrybutem muzyków rockowych, punkrockowych i heavymetalowych. I choć nazwa tej kurtki została utworzona od nazwy założonego w 1974 roku zespołu Ramones, dziś jest ona częściej muzycznie kojarzona z chętnie noszącymi ją fanami grupy Depeche Mode.

Obecnie ramoneski to jednak po prostu modne kurtki, których nie odnosi się na co dzień do muzycznego kontekstu. Jako stylowe kurtki damskie zakładane zarówno do wytartych, postrzępionych dżinsów, jak i do zwiewnych letnich czy wieczorowych sukienek, są uważane za naturalny element stylizacji, sugerujący, że nosząca go kobieta jest charyzmatyczna i charakteryzuje się silnym poczuciem niezależności.

Klasyczna ramoneska damska lub męska to wykonana z czarnej skóry kurtka o podwójnych klapach z ćwiekami, przesuniętym na bok zamkiem błyskawicznym i specjalnym paskiem ściągającym z metalową klamrą. Dziś inspirowane nią kultowe damskie kurtki mają jednak nieskończenie wiele twarzy. W sklepach stacjonarnych i na internetowych platformach zakupowych znajdziemy ramoneski w oryginalnych odcieniach, takich jak butelkowa zieleń, brudny róż, mięta, soczysta czerwień czy biel, uszyte zarówno z naturalnej, jak i sztucznej skóry, ramoneski pozbawione metalowych ozdób i okalającego talię paska, uzupełnione za to o dodatkowe kieszenie, nity, wzory czy wiązania na rękawach, a nawet patchworkowe ramoneski z materiałów różnego rodzaju.

Ramoneska to ponadczasowa kurtka o niezwykłej historii. Wahając się przy jej zakupie, warto pamiętać, że w przeciwieństwie do bomberki czy krótkiej kurtki z jeansu, sprawdzi się ona w każdej stylizacji (poza sportową), dodając nam rockowego pazura. Co więcej, jest odpowiednia dla kobiet w różnym wieku, a jej popularność nie maleje od wielu lat i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.